DOBRÁ VĚC SE PODAŘILA

0

Předminulý týden v prostorách Komenského školy v Holicích pořádala Skupina mladých žen 1. vánoční Fešn bazar aneb „I dámská móda může pomáhat“.

Zajímalo mě, co se pod tím skrývá a jak celá akce probíhala. Spojil jsem se proto s jednou s protagonistek tohoto počinu a sjednal si s ní schůzku. Byl jsem mile překvapen a potěšen, na schůzku přišlo devět krásných, mladých a podnikavých žen. Měl jsem trochu trému, přece jenom na rozhovor velká přesila, ale nakonec z toho bylo pěkné povídání, o které se teď s vámi, čtenáři Holických novin, chci podělit.

Jaký byl původ názvu vašeho spolku?
Nápad nás takto pojmenovat vznikl tak nějak spontáně. Při tvorbě letáku jsme se chtěly nějak označit a zároveň trochu popsat a Petru Götzlovou napadlo: „Skupina mladých žen“. Tato idea se nám zalíbila a měly jsme velké štěstí, neboť nás oslovil Michal Müller a Václav Kamenický s nápadem vytvořit webové stránky. Byly jsme nadšené, o tom se nám ani nesnilo. Kluci byli velmi trpěliví a vytvořili nám i vlastní logo. Na našich stránkách se můžete dozvědět veškeré podrobné informace. Podívejte se na www.skupinamladychzen.cz.

Kde jste vzaly inspiraci pro váš bazar?
Nebudeme lhát, že jsme inspiraci nenašly u našich známých hereček Aničky Geislerové a Tatiany Vilhelmové, které již několik let pořádají tradiční vánoční bazar. Výtěžek jde pak na charitativní účely. Ale chtěly jsme tomu dát něco ze sebe. Snažily jsme se vytvořit vánoční atmosféru. Naší prioritou bylo, aby se lidé cítili příjemně. Aby nasáli atmosféru, zazpívali si, poseděli, potkali známé. K tomu nám pomohlo i květinářství Mimosa, které zapůjčilo různé dekorace a i sama majitelka. Má zlaté srdce a obří množství energie. Nádherně vše nazdobila a musíme se přiznat, že se nám nechtělo jít večer ani domů.

Jak jste se dozvěděly o nemocné Kačence?
Nápad pomoci už jsme měly dlouho. Jelikož všechny milujeme módu, rozhodly jsme se ho uskutečnit prostřednictvím ,,FEŠN“ bazaru. O Kačence Říhové a její onkologické léčbě jsme se dozvěděly od naší členky Karly Horské.

Jakým způsobem jste organizovaly bazar?
V tomto ohledu nám vyšla vstříc Základní škola Komenského, která zapůjčila prostory pro konání akce a jejíž žákyní je právě Kačenka. Velkou oporu jsme měly i v našich partnerech, rodinách a přátelích, kteří nám pomáhali s přípravou šatstva a oblečení. A samozřejmě nesmíme zapomenout na mnoho ochotných lidí, kteří přinesli spoustu krásného oblečení. Za toto děkujeme!

A teď něco k průběhu samotného prodeje, jak vše probíhalo?
Jak sobota šestého, tak neděle sedmého prosince se prolínala adventním, svátečním duchem pohody. Lidé chodili nakupovat, podával se svařáček a punč, zkrátka pohodová atmosféra. Strašně jsme si to užily, byly jsme úplně opilé radostí. V sobotu nás nečekaně přijela navštívit i Kačenka, která se projevila jako „správná ženská“ a domů si odvezla několik módních kousků. I tato návštěva dodala našemu snažení ten správný impuls. Chtěly bychom také podotknout, že prodávané věci byly oceněny velice mírně a v neděli se od půl čtvrté každý kus prodával pouze za desetikorunu. V průběhu zakončení bazaru dostala příležitost i kultura. Soubor Motýlek, složený z žáků Komenského školy pod vedením paní učitelky Petry Křížové, zazpíval vánoční koledy v moderním duchu. Mezi 18 a 19 hodinou pak pod vedením moderátorů Tomáše Vrbického a Tomáše Krátkého došlo na vtipně podanou a velmi zdařilou dražbu nejlepších kusů oblečení a dražbu dortu. Dort nám na přání vytvořila a věnovala paní Alena Brožová. Byl ve tvaru kabelky značky CHANEL a jeho dražba po kouskách vynesla celé tři tisíce korun! Na samý závěr došlo ke spočítaní získaných prostředků a předání šeku mamince Kačenky Říhové. Nekladly jsme si přemrštěné cíle, ale výsledný součet nás všechny překvapil. Na šeku, který dostala dojatá maminka se totiž skvěla částka 99 130,- Kč !!! To, jak by řekl mistr Karel Gott, opravdu nikdo nečekal. Při předávání jsme byly všechny dojaté a zároveň spokojené, jaký výsledek přineslo naše snažení. Víte, byly jsme plné obav, ale celé to bylo jako nádherný sen. Tímto bychom chtěly poděkovat všem, převážně místním lidem, kteří nám s touto charitativní akcí pomáhali a přispěli. Nesmírně si toho vážíme. A nejenom jim, ale i třeba pánovi z firmy Bilfinger, který věnoval značný finanční obnos, ač do Holic dojíždí dočasně za prací na stavbě ve firmě Junker. Nicméně jsme plakaly dojetím znovu v pátek 19. prosince, kdy na účet přibyla částka 50 000,- od jedné místní rodiny. Nemohly jsme tomu uvěřit. Zázrak, kouzlo Vánoc? Ne, žijí zde úžasní lidé. Díky ještě jednou všem.

A plány do budoucna?
Sbírka na Kačenku stále pokračuje. A i naše skupina by chtěla nadále pokračovat v činnosti, chtěly bychom se zaměřit převážně na náš region. V našich hlavách jsou již nějaké nové plány, ale ty odtajníme až později.

Po celou dobu rozhovoru jsem se v přítomnosti těchto mladých žen cítil velice dobře a uvolněně. Zároveň ze všech přítomných vyzařovalo velké nadšení, elán a až dojetí z povedené akce. Za jejich aktivitu před nimi uctivě smekám! A s kým jsem si to vůbec povídal? Do Skupiny mladých žen patří Barča Dvořáková, Kristýna Dvořáková, Petra Götzlová, Hana Shejbalová, Silvie Doudová, Petra Křížová, Zuzana Kopová, Zuzana Bezděková, Kája Horská a omluvená Martina Machatá.

Děvčata díky!

autor: Ivan Mikan

Nový komentář

avatar
 
 
wpDiscuz