ČARODĚJNICE S RÁDIEM BLANÍK ANEB KOUZLA S ROZPOČTEM

0

Přinášíme vám hodnotící pohled Petra Sopoligy na akci „Čarodějnice s Rádiem Blaník“. V článku shrnuje nejen své autentické zážitky z akce, věnuje se také faktům ze zasedání Zastupitelstva města, včetně financování peněžního i nepeněžního.

Z diskuze na jednání zastupitelstva města Holic 16. března 2015:
„Mgr. Effenberk seznámil přítomné s nabídkou rádia Blaník. Rozpočet na tuto akci je cca 600 tisíc Kč, jedná o cca 4 vystoupení s kompletním zajištěním mimo občerstvení, předpokládá se velká propagace akce a tím i účast. Ing. Vrbický konstatoval, částku 450 tisíc dá rádio Blaník. Odpověděl starosta, že ano.“

Z očekávání potenciálního návštěvníka akce před zveřejněním programu:
„Ty jo, za šest set tisíc to budou áčkový zpěváci, nebo dokonce nějaká skupina. Sice asi popina, ale aspoň žádný revival. To jsem zvědav, jak to půjde s občerstvením.“

Z pocitů čtenáře programu:

„A hele, Kolář na půl hodiny, no toho nemusím. Neckář s Bacily, to by mohlo být jiný kafe. Kožíšek, dejme tomu. Ohňová šou, parta šikovných lidí a zajímavý triky, to beru. Ten zbytek mi nic neříká, to rozhodně nebudou žádný áčka.“

Facebookové intermezzo:

„Závěr patří RoDeO, ale proč nejsou na pozvánce?“

Z dojmů návštěvníka akce:
„Nakonec jdeme až na Koláře, má žena ho chce vidět a slyšet. Zdá se, že mají skluz, na pódiu moderátor pod městským znakem a logem VZP (další sponzor) švitoří s chumlem dětí v maskách, rozdávají nějaká CD/DVD. Po areálu tak tisícovka lidí. Fajn, hlavně ať nějak zabavíme naše děti. Copak tu pro ně nachystali? Skákací hrad, opékaní buřtů (už jsme po večeři), … a co dál? Cukrová vata, perníky, cukrovinky. Povídám zabavit, ne utláskat. Tak aspoň na hrad, zrovna ho znovu (podle řeči tak po patnácté) nafukují. Já si dám pivo, ať toho Koláře přežiju. Fronta tak na 10 minut, pardubická jedenáctka Vilém, fajn.

Kolář začal na halfplayback, nebýt toho, že občas prohodí nějaké to slovo k prvním řadám, je to jak z rádia. I žena je zklamaná. Tak se pusťme do ohňošou. Aha, pod pódiem. No jo, s ohněm není legrace. Jeden člověk, to je teda šou, zase jen pro první řady. Na konci pěkně plivnutím ohně zapálí pořádnou a úhlednou hranici, jíž by slušela ještě na vrcholu nějaká ta čarodějnice.

Konečně Neckář, skluz přes půl hodiny, děti jdou domů s maminkou, já si jdu pro další pivo. Vyberu nejkratší frontu (asi 20 lidí přede mnou) a, to snad ne, čekám půl hodiny. Ještě, že je to vedle pódia a po očku můžu sledovat i vystoupení. »Sorry, strašně nám to pění.« Beru 2 na jednou a mířím před pódium aspoň na druhou polovinu. Bohužel jsem měl od Neckáře a Bacilů větší očekávání. Kapela nešlape úplně na sto procent. Prodělané zdravotní problémy jsou na panu Neckářovi znát. Je obdivuhodné, že zpívá aspoň takto, ale v rychlejších skladbách je znát, že je trochu mimo rytmus. Dojmu také nepřidá, že někteří návštěvníci si před pódium přišli spíše pořádně popovídat než poslouchat. Aspoň dva přídavky (Andělé a Půlnoční) mi spraví chuť, ty se fakt povedly.

Ohňostroj klasika. Pivo už bez čekání, jídlo došlo, na frťana stále fronta k neustání.

Na řadě je RoDeO. Akorát moderátor tak nějak ukončuje akci, loučí se, jako kdyby bylo RoDeO už mimo program. No nic, hrajou a je to rozhodně nejživější vystoupení akce, sází jednu za druhou. Kolik asi za vystoupení dostanou? Škoda, že tu zůstala jen menší část návštěvníků. Ale konec dobrý, všechno dobré. Tož, dobrou noc.“

Zbývá už jen otázka, kolik to všechno vlastně stálo, zda to byla cena odpovídající hodnotě a kdo to platil.

Vystupující, moderátora, pódium, zvukaře, skákací hrad a (možná) mobilní WC zajistilo Rádio Blaník s příspěvkem 150 tis. z rozpočtu města Holice a dalším příspěvkem neznámé výše od VZP. Šesti stům tisícům to rozhodně neodpovídalo. Nejen můj odhad je tak 200 tis. Kč. Většina nákladů tedy šla z rozpočtu města. Jestli to za ně stálo, nechám na p. t. čtenáři, můj názor je myslím zřejmý.

Občerstvení se odehrálo v režii SK Holice. Budiž jim dopřáno, že aspoň oni něco vydělali a budou spokojeni (asi jako jedni z mála).

Přípravu hranice, pořadatelskou službu vč. parkování, popelnice, úklid, elektřinu, vodu (tzn. bezplatný nájem stadionu) nesou na bedrech TS města Holice ve spolupráci SDH Holice. Takže zase z „našeho“.

Propagace proběhla nepochybně na rádiu Blaník, jak se to projevilo na prestiži našeho města, neumím odhadnout a jsem spíše skeptický. Tisíc, maximálně patnáct set, návštěvníků mi rozhodně nepřijde adekvátní ceně, většina z nich byla stejně místní. Hmatatelný přínos je jen na prodaném občerstvení pro SK Holice.

Je s podivem, že zastupitelé (na návrh rady/starosty) vydají 150 tisíc Kč na akci, o které vlastně nic neví. Virtuální částka rozpočtu bez jasných položek, bez konkrétního programu, bez záruk kvality nebo adekvátní protihodnoty ze strany příjemce podpory podle mě není dostatečným podkladem, ani kdyby se jednalo o Českou filharmonii.

Nakonec už jen povzdech, že za oněch 150 tisíc Kč by měl být Kulturní dům tím, kdo je schopen zajistit program velmi obdobné kvality. Při troše snahy by nějakého toho sponzora a mediálního partnera také sehnal. Nu, třeba příště.

autor: Petr Sopoliga

Nový komentář

avatar
 
 
wpDiscuz