SETKÁNÍ MISTRŮ MOTOKROSU

0

Když jsem se někdy před půl rokem dozvěděl, že 19.-20. září příznivci motokrosu chystají setkání mistrů světa po čtyřiceti letech, zatrhl jsem si toto datum pečlivě v kalendáři.

V pátek jsme naložili motocykl do obytného karavanu a společně a Vaškem Formánkem, jeho rodinou a kamarádem vyrazili směr Sedlčany. V sobotu dopoledne začali najíždět do parkoviště závodních strojů karavany, naložené motocykly. Byla zde většinou zastoupena značka ČZ, ale byly k vidění i JAWY, ESSA a dokonce i veteránská HUSQVARNA. Odpoledne dorazila další část holické výpravy Sláva Branda, David Říha, Franta Bezdíček a Jirka Krejčík. Sláva Branda s sebou kromě závodní motorky přivezl na ukázku čezetku z roku 1975, na které v sedlčanském závodě startoval tehdejší reprezentant Sovětského svazu Jevgenij Rybalčenko. Rám i motor tohoto stroje jsou originální, dokazuje to i průvodní list továrny ČZ.

S večerem bylo závodní parkoviště plné. Hned za naším karavanem stál vynikající motokrosař a několikanásobný účastník šestidenní Jirka Stodůlka, kousek dál mistr světa v družstvech a účastník mnoha závodů mistrovství světa Zdeněk Velký. U stánku s občerstvením seděli vítěz Velké ceny Československa z roku 1977 Tonda Baborovský, bývalý jezdec a později státní trenér a trenér Dukly Praha Josef Hřebeček, dlouholetý mechanik jezdců Tonda Procházka. Na procházce depem jsem zastihl „skutečného mistra světa v motokrosu“ z roku 1974 Jaroslava Faltu s jeho sympatickou paní. Sobotní večer jsme strávili povídáním a vzpomínáním na slavnou éru našich motokrosařů, kteří v osmdesátých letech byli postrachem celé světové špičky.

Nedělní dopoledne přineslo vyvrcholení oslav. V prostorách závodiště se shromáždili prakticky všichni účastníci tohoto setkání. Bývalí úspěšní českoslovenští motokrosaři sedali do připravených aut – veteránů a za bouřlivých ovací se projížděli před stovkami nadšených diváků. Jaroslav Doležal, Ladislav Dubšík, Jan Němeček, Jaroslav Homola, Miroslav Jirka, Miloslav Souček, Mirek Halm a konečně zlatá čtveřice ze Sedlčan z roku 1975 Zdeněk Velký, Miroslav Nováček, Jiří Churavý a Antonín Baborovský doplněná o mistra světa z roku 1974 Jaroslava Faltu se těšila pozornosti pamětníků i těch později narozených. Oslavenci obdrželi dobové dresy se svými jmenovkami a čísly, každý z nich kopii poháru pro mistry světa z roku 1975. Pro každého z nich byly připraveny repliky motocyklů ČZ samozřejmě i se startovními čísly z roku slavného vítězství. Závodní stroje pro tuto výjimečnou událost sestavil pan Milan Zítko z nedaleké vesnice Kočí u Chrudimi. Přítomní diváci si užívali rozhovorů s jednotlivými členy vítězné sestavy z roku 1975 a mistrem světa Jaroslavem Faltou. V očích samotných bývalých motokrosařů se zračilo dojetí a leckde i ukápla slzička ze setkání a vřelého přijetí všech účastníků.

Tento vzpomínkový akt provázel samozřejmě doprovodný program. Se svojí freestylovou exhibicí se předvedl známý závodník v této disciplíně Petr Pilát, k vidění byla i LIAZka účastníka rallye Paříž-Dakar Martina Macíka. I jeho vystoupení sklidilo velké ovace a obdiv. Odpoledne vyplnily závody veteránů, kde nezáleželo na výsledcích, ale přesto se závodilo a bylo se na co dívat. Víkend utekl jako voda, naložili jsme motorku a nabrali směr Holice. Celou cestu jsme si povídali o nádherně stráveném čase, kde jsme si připomněli slavnou zlatou éru československého motokrosu. A zároveň nám bylo moc líto, že u nás v Holicích , které se mohou pyšnit mnohaletou motokrosovou historií, se nic takového neděje.

Úvodní foto: zleva Jaroslav Falta, Zdeněk Velký, Jiří Churavý, Antonín Baborovský a Miroslav Nováček
Následující foto: Jaroslav Falta a autorem článku
motokros2
autor: Ivan Mikan

Nový komentář

avatar
 
 
wpDiscuz