AŤ ŽIJE MASOPUST

0

Pro někoho přežitek, zbytečnost, trapnost, akce, která se do města nehodí. Pro mě osobně však tradice, jež by u nás neměla zaniknout.

Když jsem byl v roce 2004 osloven, abych se jako hudebník zúčastnil obnovené premiéry holického maškarního průvodu, pohlížel jsem na tento obyčej se sobě vlastní skepsí a nedůvěrou. „No co mám s vámi dělat, když nikdo další nemůže. Moc se mně nechce, ale ve štychu vás nenechám.“ odpověděl jsem přibližně v tomto duchu. Po prvním ročníku jsem ale názor změnil a dnes už si nedovedu únor bez masopustu představit. Naštěstí jsem nebyl jediný, koho tato veselice nadchla.

Poté, co vloni dobrovolní hasiči, oznámili, že již průvod organizovat nebudou, s několika přáteli jsme se jednoznačně shodli: „Musíme dát dohromady partu nadšených lidí a nenechat tenhle zvyk v Holicích padnout.“ Shromáždit skupinu asi dvaceti dobrovolníků, kteří o první únorové sobotě vyrazili v maskách do ulic, dalo hodně práce. S výsledkem však můžeme být spokojeni.

Můj respekt a velké poděkování si zaslouží všichni ti, kdož se nebáli obětovat jeden víkendový den, šli do dosud nevyzkoušeného a utvořili masopustní průvod. Chovali se vesele, aktivně, rozpustile, ale zároveň slušně a spořádaně. Díky patří také kapele i ostatním pořadatelům a pomocníkům, kteří se podíleli na realizaci programu na náměstí. Uznání si zaslouží rovněž obyvatelé, kteří nás přijali, pohostili a finančně nám přispěli. Nesmím zapomenout ani na samosprávu města, jeho příspěvkové organizace i sponzory z řad soukromých firem. Ani bez nich by letošní holické maškary nemohly proběhnout.

„Bylo to fajn, příští rok jdu zas.“ slyšel jsem od řady svých souputnic a souputníků. Doufám proto, že jsme letos vytvořili základ, na kterém bude možné v příštích letech stavět. Čeká nás společně ještě hodně práce, abychom tuto zvyklost posunuli na prestižní úroveň, které se těší nejen na Vysočině, ale i v okolních vesnicích. Ať tedy žije holický masopust také v roce 2017!

autor: Karel Král

Nový komentář

avatar
 
 
wpDiscuz