MAŠKARY VE MĚSTĚ

0

V sobotu 6. února, pár minut po deváté hodině ranní předal místostarosta Petr Bajer symbolickou nadvládu nad Holicemi masopustnímu průvodu v čele s tradiční maskou laufera v podání zkušeného Vladimíra Faltyse.

Rozjařené procesí se následně vydalo do ulic, aby předávalo veselou náladu občanům. Dav čítající kolem dvaceti masek a deseti hudebníků čekala dlouhá trasa, která se od minulých ročníků podstatně lišila. Na Staré Holice skupina nezavítala, zato svou přítomností těšila Holičáky žijící v okolí náměstí a v ulicích Pardubická, Vysokomýtská nebo Mládežnická.

„Líbila se mi nálada a nadšení, s jakými průvod vyšel od KD a s kterými doputoval až na náměstí.“ vyjádřil své pocity jeden z pořadatelů akce, člen organizace Kultura pro město, Petr Sopoliga. Já – jakožto jedna z pochodujících masek, mu musím dát za pravdu. I přes neochotu některých lidí jsme se dál veselili a oceňovali tancem a zpěvem všechny, jež nás vpustili na své pozemky nebo se jen zastavili na ulici při cestě na nákup. Odpoledne celá akce vyvrcholila na náměstí, kde se odehrál koncert skupiny Trdlo. Ve čtyři hodiny proběhlo stínání kominíka a jeho následné vzkříšení. Nadvláda nad městem byla navrácena Petru Bajerovi.

Rozdíl oproti minulým rokům nebyl jen v trase ale také v pořadateli. Organizace se ujal spolek Kultura pro město a hudbu zaštítili někteří hudebníci z Dechového orchestru Kulturního domu Holic. Jako maškara se do průvodu mohl přidat každý, kdo měl náladu.
A co dodat na závěr? Trefně to shrnul Lukáš Peška – známá holická osobnost a další z organizátorů: „Letošní masopustní veselí jsem prožil a užil si ho naplno. Všechny masky včetně hudby vytvořily skvělou partu, která se bavila až do závěrečných metrů průvodu, jednotlivé masky se dobře zhostily svého úkolu, a sice bavit lidi i sebe. Přestože jsme zvolili trasu, kde dříve maškary nechodily, lidé nám otevírali své domovy a maškarní průvod tak naplnil své poslání. Já jsem se převlékl za medvěda. Z počátku jsem měl z této masky trochu obavy, přece jen bylo dost teplé počasí, ale pro příště už jiný převlek nechci.“

autor: Kateřina Bečková

Nový komentář

avatar
 
 
wpDiscuz