NA CO JSOU A NA CO NEJSOU V HOLICÍCH PENÍZE

2

Jako občanu města Holice, který zde žije od narození, mně není jedno, za co a na co město vynakládá finanční prostředky. V poslední době nabývám stále většího dojmu, že se tak neděje, řečeno legislativním jazykem, s péčí řádného hospodáře.

Dovolte proto několik příkladů, o které své tvrzení opírám.
Městu se „úspěšně“ podařilo dokončit převod pozemků pod tenisovými kurty v areálu městského stadionu ze státu na město za „pouhých“ 2,25 mil. Kč. Přitom při větší snaze šlo tyto pozemky převést bezúplatně, obdobně jako u ostatních pozemků v rámci areálu stadionu a těch dva a čtvrt milionu použít třeba na rekonstrukci těchto kurtů, které jsou již ve špatném technickém stavu a dříve nebo později to bude muset majitel, tedy město Holice, udělat.

Obdobně se městu nepodařilo získat ani korunu dotace na novou ZUŠ Karla Malicha, přesto, že tak vedení slibovalo, když zrušilo výstavbu podle původního schváleného projektu architekta Milana Košaře a nahradilo ho novým projektem nízkoenergetické stavby, která byla dražší, architektonicky do stávajícího prostředí méně vhodná, ale měla být s velkými dotacemi, což se nakonec nepotvrdilo. Zato na dílo od Jiřího Davida (pracovní název Altán), které mělo stát u KD, jako pocta knize, se nejdříve v radniční pokladně 250 tis. Kč našlo, aby se později zastupitelé asi zalekli obdobné kritiky, jako na díla Karla Malicha vně a uvnitř ZUŠ za 750 tis. Kč a svoje usnesení o přidělení finančních prostředků zrušili. Přitom výše uvedená částka 250 tis Kč byla prakticky nákladem na vlastní realizaci. Na tuto akci dostalo město také dotaci od Pardubického kraje ve výši 40 tis. Kč, které se po zrušení projektu muselo vzdát. Honoráře se akademický malíř Jiří Černý, jehož díla, obdobně jako u Karla Malicha, jsou uznávána a ceněna i mimo ČR, zřekl. Uvedená finanční částka byla údajně použita na obnovu chodníků. Jak typické pro maloměsto.

Dalším příkladem „hospodárného“ nakládání s finančními prostředky jsou schválená navýšení rozpočtu u následujících akcí v r. 2015 – MŠ Holubova – rekonstrukce kuchyně s navýšením ceny na konečnou cenu 3 044 229 Kč, ZŠ Komenského – výměna střešní krytiny se zvýšením ceny na konečnou sumu ve výši 1 519 794,9 Kč a zvýšení ceny za zpracování projektové dokumentace na akci ZŠ Komenského – oprava fasády na budově školy v ul. Holubova čp. 500 na konečnou cenu 137 940 Kč. O kolik se částky navýšily se mně bohužel zjistit nepodařilo. Jistě ale byla původní cena vysoutěžena a ptám se tedy, proč došlo k navýšení částky? Zadavatel, tedy město, špatně vypracovalo zadání, nebo se vybere firma s nejnižší nabídkou a přitom se „ví“, že částka bude v průběhu realizace navýšena (předpisy to bohužel umožňují)? Kdo z čtenářů by takto postupoval u sebe doma? Na závěr ještě příklad, který vzbudil hodně emocí, a to přemístění sochy Barikádníka, to také bude něco stát…

autor: Jaromír Lohniský st.

Nový komentář

avatar
 
 
Víťa
Návštěvník
Víťa

Zastupitelé řeší pouze centrum a přilehlé okolí, ale naprosto kašlou na okolní obce jako Poběžovice, Koudelka atd…..

Tomáš
Návštěvník
Tomáš

Konečně někdo ,kdo se nebojí říct vše otevřeně. Je to v našem městečku podvod a zlodějina.

wpDiscuz