ROMAN HYBŠ: PIVNÍ SLAVNOSTI JSOU SPRÁVNÝM DŮVODEM K SETKÁNÍ

0

V sobotu 20. srpna od 14:00 proběhne na parkovišti u kulturního domu druhý ročník holických pivních slavností. U vzniku této akce stál trombonista Dechového orchestru Kulturního domu města Holic Roman Hybš, jehož jsem požádal o krátký rozhovor.

Romane, kdy Tě poprvé napadlo uspořádat v Holicích pivní slavnosti?
Přesné datum Ti neřeknu. Už léta ale mám v hlavě myšlenku, že s přibývající rychlostí života se lidé zapomínají scházet a hovořit spolu. Pouze šlo o to najít ten správný důvod sejít se a k tomu, si myslím, jsou pivní slavnosti docela vhodné.

Když se ohlédneš za loňským prvním ročníkem, co Tě jako duchovního otce tohoto projektu nejvíce potěšilo?
Potěšily mne slavnosti jako takové – jak iniciativa členů dechovky jako pořadatele, tak vstřícný přístup technických služeb, pracovníků kulturního domu i města Holic. Ale především mně udělala radost vysoká návštěva z řad občanů. Nemáme zkušenosti s pořádáním podobných akcí, ale odhady přítomných prodejců i účinkujících se pohybují od 1200 až po 2 000 návštěvníků, což určitě předčilo očekávání všech.

Vraťme se však do současnosti. Na co se mohou návštěvníci těšit tentokrát? Začněme tím hlavním, tedy pivem. Jaké značky budou moci milovníci „tekutého chleba“ ochutnat?
Nemohu vyjmenovat jednotlivé značky a druhy piv. Jejich seznam je příliš dlouhý. Je třeba přijít a najít si tu správnou značku. Mělo by tu být asi 30 druhů piv od 10 do 25 stupňů.

Vloni sklidil velký úspěch kulturní program složený z regionálních interpretů. Kdo vystoupí na holickém beerfestu tentokrát?
Vše tradičně zahájí Dechový orchestr Kulturního domu města Holic, který ve svém malém obsazení zahraje převážně na lidovou notu. Dále vystoupí Factorial! Orchestra, věřme, že s ním přijede i vynikající zpěvák Martin Růža. Úplnou novinkou na holické scéně bude popová skupina W. A. F. z Vysokého Mýta. Příznivci metalu pak jistě ocení kapelu Alžběta s frontmanem Radkem Řezníčkem, kterého posluchači znají díky jeho angažmá v RoDeO. Pomyslnou třešinkou na dortu obstará legenda pardubické punkové scény, skupina Volant.

Fajn, to zní lákavě, čili v Holicích se bude točit nejen pivo, ale i pankáčové. Dočkají se nějakých vylepšení i populární týmové soutěže s pivní tematikou?
Samozřejmě! Z těch loňských zůstává pouze pití piva, to je základ. Ostatní disciplíny se změnily, abychom se vyhnuli stereotypu. Půjde v nich nejen o sílu, ale i zručnost, obratnost, taktiku nebo znalost pivní problematiky. Věřím, že se počet družstev ještě rozroste a překoná minulý rok.

Chápu tedy správně, že se ještě zájemci mohou hlásit? Jaké jsou tedy podmínky pro ty, kteří by se rádi tohoto klání zúčastnili?
Ano, volná místa ještě máme. Tým musí být složen ze čtyř členů, na pohlaví nezáleží. Standardní podmínkou je dosažení věku osmnácti let každého soutěžícího. Zájemci se můžou hlásit na e-mailovou adresu dechovyorcehstr@gmail.com. Ostatní informace naleznou na internetových stránkách www.slavnosti-holice.cz, v sekci „Soutěže“.

Ke kvalitnímu pivu neodmyslitelně patří i dobré jídlo. Co jste nachystali pro mlsné jazýčky?
Gastronomii jsme na přání lidí výrazně rozšířili. Sahá od Krkonoš až po Mexiko. Konkrétně naši stánkaři nabídnou např. krkonošské domácí sirupy, ručně vyráběné klobásy, cukroví, halušky, bramboráky, bramborové placky, nudle, bagety, palačinky a další sladkosti, chorvatské speciality nebo texaskou a mexickou kuchyni. Bude toho opravdu hodně.

A připravili jste pro návštěvníky ještě nějaké další novinky?
Jasně. Především nezapomínáme na ty nejmenší. Vloni si velmi oblíbili malování na obličej a skákací hrad. Navíc k nim přiřadíme ručně poháněný kolotoč a střelnici. Svoje umění předvede i kovář. Ale pozor, na své si přijdou i příznivci sportu. Jednak se předvede nový holický sport – metaná – a navíc jsme vypsali turnaj v nohejbale.

To bych tedy opravdu nečekal. A jsou i tady ještě volná místa?
Jsou. Soutěžit můžou tříčlenná družstva, ale protože v Holicích máme v tomto sportu dokonce mistra světa, omezili jsme účast v turnaji jen do úrovně okresního přeboru, jinak by si ostatní nezahráli. Garantem soutěže je ředitel kulturního domu Petr Kačer. Víc informací se zájemci dozvědí opět na webu www.slavnosti-holice.cz, v záložce „Soutěže. Přihlášky se posílají zase na adresu dechovyorcehstr@gmail.com.

Dobrá. Děkuji Ti za rozhovor a ať se dílo podaří.

Nový komentář

avatar
 
 
wpDiscuz