NAPOSLEDY RoDeO ROZTANČILO ZLÍN

0

Rockový dechový orchestr RoDeO po třech sezónách své existence přerušil činnost. Na závěr se o prvním zářijovém víkendu představil na 16. ročníku festivalu FeDO ve Zlíně, jehož se zúčastnilo více než 30 souborů čítajících dohromady přes 1 100 účinkujících.
I tentokrát se produkce východočeských dechových rockerů setkala s velkým zájmem publika, které mohutně aplaudovalo, tančilo, žádalo přídavky a nechtělo pustit hudebníky z pódia. Za dosavadní činností ansámblu se ohlíží jeho zakladatel a duchovní otec, klarinetista Jan Polák.

rodeo_logo

Jene, jak Tě vůbec napadla kombinace rockové muziky a dechových nástrojů? Vždyť se jedná na první pohled o hodně netradiční spojení!

Tato myšlenka mě napadla v okamžiku, kdy jsem se seznámil se směsí písní Led Zeppelin On Tour. Pro nás dechaře není zcela obvyklé zahrát si písně rockových legend. Napadlo mě, že bychom si mohli trochu vyhodit z kopýtka, odložit košile, saka či lakýrky, nechat v archivech písně Ády Doška nebo Jaromíra Vejvody a užít si rockové melodie ve velmi netradičním obsazení.

Neměl jsi strach, jak tento, nebojme se říci, experiment příjme obecenstvo?

Jednalo se o absolutní krok do neznáma. Neměl jsem vůbec tušení, jak na nás budou reagovat běžní návštěvníci, zarytí „dechnaři“ či naopak skalní příznivci kytarové muziky. Ukázalo se, že publikum nápadu „rockové dechovky“ přeje. Ohlasy byly od samého začátku velmi pozitivní. Těch několik málo rozpačitých bych dokázal spočítat na prstech jedné ruky.

Jak bys zhodnotil tři sezóny s Rockovým dechovým orchestrem RoDeO?

Původním plánem bylo dát dohromady orchestr, který odehraje jen několik koncertů, a po půl roce se členové rozejdou zpět do svých domovských orchestrů. Nakopli jsme ale ten projekt tak, že byla škoda ho jen tak rychle rozpustit. A tak se existence bandu protáhla o další dva velmi úspěšné roky.

Které zážitky z vystoupení Ti nejvíce utkvěly v mysli?

Snad každý koncert byl něčím zajímavý. Netradičním zážitkem bylo vystoupení na punkovém festivalu Yanderov. Fireshow Alterna, která s námi vystupovala, málem celý areál podpálila, protože se celá akce odehrávala na neposekané louce. Užili jsme si vystoupení na akcích v Holicích, od té doby s trochou nadsázky říkáme, že nám předskokana dělal Vašek Neckář či Petr Kolář. V Kolíně do našeho orchestru bez jakéhokoliv varování vběhl zpívající Vojta Dyk – máme s ním perfektní fotky. Následně vyletěly pojistky, a tak jsme museli první 3 věci odehrát potmě bez zvučení – svítili jsme si na noty mobilními telefony a vypadali jsme jak 30 světlušek.

Jsou naopak cíle, které se nepodařilo naplnit?

Jedním z cílů letošního roku byl zahraniční zájezd. Předběžně jsem rozjednal rakouský Schladming – žánrový festival obřích rozměrů. Bohužel tato akce se nakonec ukázala jako nerealizovatelná. Důvodem byly přílišné finanční náklady. Náhradou byl zájezd do Zlína.

Takto velký orchestr není jednoduché organizovat a jistě se neobejde bez partnerů a podporovatelů…

Od počátku existence nás podporovalo město Holice a Kulturní dům. Ocenili jsme především možnost zkoušet v sále kulturního domu a příležitost předvést svůj program na městských akcích. Rovněž velký dík patří soukromým sponzorům uvedeným na našem webu. Rozhodně chci také poděkovat rodinám a partnerkám všech hudebníků za trpělivost a podporu na koncertech.

Jako gymnasiální pedagog pracuješ denně s mladou generací. Mnozí škarohlídi tvrdí, že rocková muzika už je dnes mrtvá. Zaznamenal jsi nějakou odezvu na RoDeO ze strany svých studentů, nebo jim tento styl už opravdu nic neříká?

Mladá generace se velmi dobře orientuje ve virtuálním světě, a tak jim tyto mé aktivity neunikly. Jednoho pátečního dnes jsem přišel do třídy, na tabuli bylo nakreslené logo orchestru a nápis „Dnes tady bude Rodeo“. Člověk před nimi nic neutají. Studenti o rockovou hudbu stále zájem projevují, důkazem jsou například jejich snahy o založení nových rockových skupin. Rozhodně bych si přál, aby naše město zase ožilo a pořádalo se tu více (nejen) rockových koncertů, tak jako dříve (Tranda, Babaloo, U Holuba).

Zpět ke zlínské rozlučce, proběhla podle Tvých představ?

Naprosto. Jsem rád, že se podařilo dotáhnout tuto akci do zdárného konce a všichni jsme si ji maximálně užili. Byla to moc hezká tečka a věřím, že na tuto akci budeme ještě dlouho vzpomínat.

Závěrem se nemohu nezeptat na to, co všechny fanoušky zajímá asi nejvíce. Existuje ještě nějaká šance, že by se v budoucnu RoDeO zase sešlo a veřejně vystoupilo?

Diváci by chtěli, pořadatelé akcí by chtěli ještě více. Dokážu si představit, že po umělecké pauze (rok, dva, tři?) načerpáme nové síly, doplníme orchestr o posily a s inovovaným repertoirem to můžeme znovu rozjet. Ale kdo ví, slibovat nic nebudu!

Děkuji za rozhovor.

autor: Karel Král

Nový komentář

avatar
 
 
wpDiscuz