NOVÁ VÝSTAVBA NA POBĚŽOVICÍCH

2

O víkendu jsem se sešel s Lukášem Horským, jednatelem společnosti MAX SERVISNÍ CENTRUM, s.r.o. (www.max-sc.cz), která připravuje výstavbu pěti rodinných domů na Poběžovicích.  Věřím, že ti z Vás, kteří se rozhlížejí po novém bydlení v Holicích a okolí, následující řádky zaujmou.

Lukáši, sešli jsme se abychom si popovídali o tvém projektu výstavby rodinných domků na Poběžovicích. Proč zrovna Poběžovice?

Základní myšlenkou bylo vytvoření příjemného místa pro bydlení pro rodiny s dětmi. Poběžovice nás oslovily svou polohou blízko Holic, která ovšem současně poskytuje dostatek klidu.

Území jsme se snažili zpracovat jako samostatnou obytnou zónu s vlastním zakončením, které minimalizuje provoz. Naším záměrem není vytvoření satelitního města, ale příjemného místa, kde se všichni znají a vzájemně respektují. K tomu má napomoci i naše dohoda s obcí Poběžovice, kdy komunikace po jejím dokončení včetně veřejného osvětlení bude převedena do majetku obce. To v budoucnu zabrání případným majetkoprávním sporům a narušení dobrých sousedských vztahů.

Při realizaci bude vystavěna zcela nová ulice s prvky veřejného osvětlení, točnou a odstavnými plochami pro návštěvnické parkování.

Kdy jste začali projekt připravovat?

Projekt výstavby pěti nízkoenergetických RD v obci Poběžovice u Holic je průběžně připravován od roku 2010.

Prvopočátkem byl výběr lokality, při kterém jsme kladli důraz na klid s co nejmenším počtem rušivých elementů. Dále pak na dostupnost přírody, což zajišťují okolní lesy.

Podstatným hlediskem při výběru lokality byla i dostupnost občanské vybavenosti. Tuto plně poskytují Holice, sousední město, které je s Poběžovicemi prakticky propojeno.

Předpokládám, že při návrhu domů jste vycházeli z požadavků, které mají na bydlení rodiny s dětmi, pro které je daná lokalita velmi vhodná. Pro jaký typ domů jste se nakonec rozhodli?

Naše zadání pro projektanta bylo vytvořit moderního jednopodlažní domek pro bydlení 3 – 4členné rodiny, který by současně zapadal do okolní zástavby a nijak nenarušoval současný ráz krajiny.  Nakonec jsme vybrali dva typy domků, které nejlépe vyhovují podmínkám daným orientací světových stran právě s ohledem na umístění klidových zón, přístupů, parkování a samotné prosvětlení interiérů.

Jedná se o domky jednopodlažní, bez podsklepení a podkroví, se sedlovou střechou. Zastavěná plocha se pohybuje od 100 m2 do 110 m2. Dispozice všech domků je 4+kk, kdy každý domek má prostorný obývací pokoj s kuchyňským a jídelním koutem, ložnici a dva obytné pokoje. Dále pak samozřejmě technické a sociální zázemí.

U všech domků bylo snahou uspořádání do tvaru písmene L tak, aby bylo možné vytvořit uzavřenou terasu s orientací na jih nebo jihozápad.

Parkování je řešeno pro jedno vozidlo s umístěním vždy od komunikace tak, aby mohlo být v budoucnu případně zastřešeno.

Po technické stránce domky splňují přísné ekologické požadavky bez jakékoliv další náročnosti pro klienty.

Když mluvíte o ekologii bez další náročnosti pro klienty, co přesně tím myslíš?

V současné době je důležitou otázkou i energetická náročnost staveb, a to ne pouze z hlediska vytápění a ohřevu užitkové vody, ale celkové spotřeby energií v průběhu celého roku. Základním prvkem k dosažení co nejlepšího výsledku v této disciplíně je certifikovaný stavební systém. Další důležitou součástí je topný systém, kdy klientům nabízíme výběr ze dvou variant – kombinovaná soustava s elektrokotlem nebo tepelné čerpadlo na bázi voda – vzduch. Obě tyto možnosti s sebou nesou další úsporu v podobě až 20denní spotřeby energie v nízkém tarifu.

Další úsporu, a to ve spotřebě vody jsme vyřešili instalací retenčních nádrží, kdy zadrženou dešťovou a přečištěnou splaškovou vodu lze v letních měsících použít k závlaze zahrad.

Už máš vybraného dodavatele staveb?

Ano, jedná se o společný projekt se společností Stavitelství Kašpar s.r.o. z Borohrádku, která výše uvedené požadavky garantuje díky svému certifikovanému systému.

Svislé konstrukce staveb jsou tvořeny sendvičovými panely na bázi dřeva, které jsou po dokončení hrubé uzavřené stavby zatepleny fasádním polystyrénem. Strop je tvořen ocelovou konstrukcí sádrokartonového systému připevněném na střešních vaznících. Střešní konstrukce je tvořena dřevěnými příhradovými vazníky, které se montují přímo na stěnové panely přízemí a tvoří současně i strop.

Obvodové stěny Střešní konstrukce Podlahové vrstvy
kontaktní vnější omítka
tepelněizolační polystyren EPS F
konstrukční deska OSB 12,5 mm
rámová konstrukce KVH 140 mm s vloženou tepelnou izolací
parotěsná zábrana
konstrukční deska OSB 12,5 mm
sádrokartonová deska 12,5 mm
střešní krytina (betonová či keramická)
latě 50/40 mm
kontralatě 40/50 mm
pojistná hydroizolace
dřevěné sbíjené vazníky
minerální vlna mezi pasy vazníků
nosné CD profily podhledu
parotěsná zábrana
sádrokartonová deska 12,5 mm
dlažba nebo plovoucí podlaha 10 mm
betonová mazanina
fólie PVC
pěnový polystyren EPS 100 Z 80 mm
beton C 20/25 s kari sítěmi 120 mm
radonová izolace s funkcí hydroizolace
podkladní beton
zhutněná vrstva štěrkopísku

 

Na stránkách www.projektroku.cz jsem se dočetl, že jste byli s Poběžovickým projektem v rámci této soutěže úspěšní.

Ano, těší nás, že jsme v rámci Pardubického kraje získali ocenění ve všech třech kategoriích. To znamená, že náš projekt získal v 7. ročníku této soutěže ocenění jak odborníků z řad realit a architektů tak získal i cenu veřejnosti.

Kde se o Vašem projektu můžeme dozvědět více?

Asi nejvíce informací se dá získat na našich webových stránkách www.domky-pobezovice.cz.

Lukáši, díky za rozhovor a přeji, ať při realizaci projektu nenarazíte na komplikace a novým majitelům domků, ať se jim na Poběžovicích hezky bydlí.

David Urbánek, HN, 13.12.2017

Nový komentář

avatar
 
 
Martin
Návštěvník
Martin

Věřím, že Ti z vás, ……. ,, to “ ty “ , leda tak ty-ty-ty …
Věřím , že ti co se poohlížejí po bydlení jsou ještě naživu .

Ti , co napíší něco podobného, tak to asi nebude stát za moc ..

wpDiscuz