MIREK TOPOLÁNEK – NEZÁVISLÝ KANDIDÁT NA PREZIDENTA ČR

2
Nezávislý kandidát na prezidenta České republiky, bývalý předseda vlády České republiky a Občanské demokratické strany, někdejší senátor a poslanec Parlamentu České republiky, podnikatel a manažer Mirek Topolánek se narodil 15. května 1956 ve Vsetíně, je ženatý, má čtyři děti a čtyři vnoučata. Žije v Praze.
V roce 1971 ukončil Základní školu ve Vsetíně, Trávníky, s vyznamenáním. Protože mu nebylo z politických důvodů umožněno studovat střední školu v regionu, zvolil Vojenské gymnázium Jana Žižky z Trocnova v Opavě. Chtěl se stát pilotem. Při studiu hrál závodně volejbal. Vojenské gymnázium ukončil s vyznamenáním, ale v maturitním roce 1975 byl opět z politických důvodů z dalšího vojenského studia vyloučen s možností maturitu dokončit ještě v Opavě. Nestal se tedy nikdy profesionálním vojákem. Později byl přijat ke studiu na civilní vysoké škole.
  • Ředitel a člen představenstva pro zahraniční rozvoj a veřejné záležitosti společnosti Eustream 2014
  • Předseda dozorčí rady Elektráren Opatovice
  • Předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR 2011
  • Generální ředitel VAE Controls Group 2010–2016
  • Předseda vlády České republiky 2006–2009, předseda Evropské rady 2009
  • Poslanec Parlamentu ČR, 2006–2009,
  • Senátor Parlamentu ČR 1996–2006, místopředseda Senátu 2002–2004,
  • Předseda Občanské demokratické strany 2002–2010,
  • Spoluzakladatel společností VAE a VAE Controls Group 1991, resp. 1993.
Mirek Topolánek vystudoval Fakultu strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně, oboru „přístrojová, regulační a automatizační technika“ Po ukončení vysoké školy nastoupil jednoletou vojenskou prezenční službu jako absolvent VŠ v Jemnici u rámcového dělostřeleckého pluku. Absolvoval také kurz Správa korporací v Manažerském centru v Čelákovicích. Svou profesní kariéru zahájil v Ostravě jako projektant v podniku Automatizace a mechanizace OKD – výzkum a vývoj, později jako specialista měření a regulace v Energoprojektu Praha se sídlem rovněž v Ostravě. V roce 1991 spoluzaložil společnost VAE, ve které byl výkonným ředitelem a později předsedou představenstva. V roce 1995 získal stipendium k zahraničnímu studiu kurzu Management malých a středních podniků na MIM (Mediterranean Institut of Management). Firma VAE měla řadu majetkových účastí v dceřiných společnostech, mj. do roku 1999 ve společnosti VAE Controls, dnes jedné z nejúspěšnějších inženýrských firem v České republice. V době odchodu „otce zakladatele“ z VAE tvořil roční obrat skupiny přes 600 milionů korun. Mirek Topolánek později s ohledem na své angažmá v politice všechny své majetkové účasti postupně odprodal.
V listopadu 1989 spoluzakládal Občanské fórum v Ostravě-Porubě. O dva roky později se stal v této osmdesátitisícové městské části zastupitelem. V roce 1994 vstoupil do Občanské demokratické strany, za kterou byl v roce 1996 ve vůbec prvních senátních volbách zvolen senátorem Parlamentu ČR. Působil zde po dvě funkční období (do roku 1998 v prvním funkčním období a do roku 2004 ve druhém funkčním období). V Senátu České republiky byl v letech 1998 až 2002 předsedou senátorského klubu ODS, byl členem a místopředsedou výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu, předsedou podvýboru pro energetiku a členem organizačního výboru. Mezi roky 2002–2004 zastával funkci místopředsedy Senátu ČR. V letech 2000–2002 byl stínovým ministrem průmyslu a obchodu, poté předsedou stínové vlády Občanské demokratické strany.
V prosinci roku 2002 byl Mirek Topolánek zvolen předsedou ODS   a o čtyři roky později dovedl Občanskou demokratickou stranu k pátému volebnímu vítězství po sobě (po dvojích senátních volbách, krajských volbách a volbách do Evropského parlamentu). V červnových parlamentních volbách získala strana více než 35 % hlasů voličů. V Praze, kde byl lídrem, dostala ODS dokonce přes 48 % hlasů voličů. Od června 2006 do září 2009 byl poslancem. Premiérem vlády České republiky se stal v srpnu 2006 a byl jím do května 2009. Téhož roku jako předseda rady Evropské unie zorganizoval summity Východní partnerství a Jižní koridor a účastnil se z titulu funkce předsedy Evropské rady summitu G20 v Londýně. V průběhu úspěšné mise v Radě Evropské unie však byla ze strany opozice vyslovena vládě nedůvěra a premiér poté podal demisi. Z čela ODS nedobrovolně odchází v dubnu 2010. V témže roce kandidoval za Českou republiku na pozici ředitele Mezinárodní energetické agentury v Paříži.
Jako předseda vlády mimo jiné prosadil daňovou reformu, která zvýšila čisté příjmy a zároveň zlepšila platební morálku, čímž zajistila vyšší příjmy státního rozpočtu. Vláda Mirka Topolánka navýšila nominální i reálné penze nejvíce ze všech kabinetů České republiky. Zavedla také reálnou elektronizaci veřejné správy, zajistila možnost občanů získat důležité dokumenty z jednoho místa (Czech Point), prosadila bezpapírové vládnutí a pravidla pro odstraňování byrokratické zátěže (RIA). Ve funkci předsedy Evropské rady Mirek Topolánek vyřešil v lednu 2009 ukrajinskou plynovou krizi a jednáním s prezidentem Vladimirem Putinem zajistil bezproblémové dodávky plynu z Ruska do Evropy. Premiér Topolánek kladl velký důraz na obranu a bezpečnost, na plnění našich spojeneckých závazků a boj s terorismem. Kromě jiných návštěv na nejvyšší úrovni ve Velké Británii, Německu či Francii byl přijat prezidentem Georgem Bushem v Bílém domě.
Po ukončení angažmá v politice působil nejdříve v oblasti poradenství, pak v energetice a jako vysokoškolský pedagog (Národohospodářská fakulta VŠE, CEVRO institut, eStat, Politická akadémia). V letech 2010 až 2016 byl generálním ředitelem VAE Controls Group v Ostravě, kterou zakládal v roce 1993. V roce 2011 byl zvolen předsedou Teplárenského sdružení České republiky, jehož členové dodávají teplo do 156 obcí a měst v České republice. Je také předsedou dozorčí rady Elektráren Opatovice. Od roku 2013 do roku 2014 řídil oblast rozvoje a zahraničních vztahů společnosti NAFTA v Bratislavě. Od listopadu 2014 působí jako ředitel a člen představenstva ve slovenském podniku Eustream, který patří do skupiny Energetický a průmyslový holding (EPH). Ponechal si částečný úvazek ve společnosti Autel, dceřiné firmě VAE Controls Group. Je spolumajitelem rodinné společnosti TopTal21. Pro menší poradenské činnosti má stále platné povolení k podnikání jako OSVČ. Všechny ostatní aktivity  a funkce – i vzhledem k narůstající odpovědnosti v souvislosti s činnostmi v rámci EPH – uzavřel a ke dni registrace v prezidentské volbě pozastavil.

Kompletní volební program naleznete zde: program A4 03

https://www.mirekprezident.cz/

KOMERČNÍ PREZENTACE

Nový komentář

avatar
 
 
Petr
Návštěvník
Petr

Nepíše se také o zpronevěření důchodové balíku ze státního fondu ve výši několika desítek miliard.

Holické noviny
Návštěvník
Holické noviny

Vážený pane, jedná se o řádně označenou komerční prezentaci kandidáta na post prezidenta České republiky. Nejde o redakční část našeho webu. Připomínky k textu prosím adresuje volebnímu týmu daného kandidáta.

wpDiscuz