DECHOVÝ ORCHESTR VLONI A LETOS

0

Uplynulý rok je třeba z hlediska Dechového orchestru Kulturního domu města Holic hodnotit positivně.

V únoru se členky a členové kapely ve spolupráci se spolkem Kultura pro město zapojili do příprav holického masopustu. Jinak se však první pololetí neslo především ve znamení klasické dechovky s důrazem na tvorbu Karla Vacka v návaznosti na půlkulatá výročí jeho životních milníků. Příjemné zpestření pak představovaly dubnové koncerty filmové hudby, přičemž ten druhý v pardubickém ABC klubu v sobě nesl charitativní prvek, neboť jeho výtěžek směřoval na podporu vozíčkářů z Křižovatka handicap centra o.p.s. Další dobročinný počin představovala účast na Kopretinovém odpoledni v Sanatoriu Topas. V červnu se pak uskutečnilo tradiční setkání s přáteli z německého Frohburgu, které završilo společné vystoupení v malebném lázeňském prostředí Velichovek.

Nezvyklý ruch vládl i v období školních prázdnin. V jindy klidných měsících orchestr absolvoval několik koncertů premiérově kupř. v Lázních Bohdaneč. Po rovných 20 letech se pak vrátil na scénu Českého hudebního tábora mládeže, kde při zahajovacím koncertu padla poslední klapka filmové muziky. Hlavní vrchol letního snažení však představoval třetí ročník Holických pivních slavností, které ansámbl vymyslel a od roku 2015 je i pořádá. Laťku tohoto mimořádně oblíbeného festivalu se podařilo opět posunout o nějaký ten stupínek výše.

Na podzim pak veškeré úsilí směřovalo k tematickému představení „S dechnou kolem světa“, které dalo vzpomenout krom jiného na významná životní jubilea nejslavnějšího holického rodáka Dr. Emila Holuba. S trochou štěstíčka se podařilo zvládnout i několik skladeb velmi vysoké náročnosti, k čemuž přispěla svědomitá příprava i posílení o několik hudebních kolegů a přátel. S již tradičním vánočním koncertem se pak orchestr představil nejen na prknech holického kulturního domu, ale díky spolupráci se sborem Rolnička s ním zavítal i do Sezemic.

V roce 2018 je tedy nač navazovat. Začátkem června ozvláštní obvyklé produkce zájezd do Německa, během něhož proběhnou nejen oslavy vzniku spřáteleného tělesa, sboru dobrovolných hasičů, pod nimiž tento ansámbl působí, ale i města Frohburgu samotného. Probíhají také intenzivní jednání o účasti na několika zajímavých akcích. A na pivní slavnosti se letos můžete těšit v dobře zapamatovatelném datu – 18. 8. 2018.

Tematický koncert tentokrát návštěvníky zavede do světa muzikálu a v sobotu 6. října obstará zahájení podzimní kulturní sezony v Holicích. Jeho cíl je jasný – nabídnout publiku zajímavý hudební zážitek, zcela vyprodat velký sál kulturní domu a získat si mediální pozornost, které se těší jiné místní kulturní soubory!

Karel Král

Nový komentář

avatar
 
 
wpDiscuz