ČARODĚJNICKÁ SLABOTA

3

Holického pálení čarodějnic jsem se řadu let účastnil jako hudebník. Tato akce mě ale nikdy svým programem ani organizačním zabezpečením příliš neoslňovala.

Vloni jsem dostal možnost ji jako předseda kulturní komise pořádat. S omezeným rozpočtem i prostorem pro inovace jsme se snažili pořad více stylově ukotvit a rozšířit. Vystoupili zde dvě lokální amatérské kapely (country a hardcore), pro děti bylo připraveno několik sportovních i dovednostních soutěží, vyhlášena byla miss čarodějnice, vařila se charitativní polévka, před ohňostrojem se odehrála ohňová show, na vrcholu hranice stála dětmi vyrobená maketa čarodějnice, která byla před svým upálením odsouzena a oheň poté s patřičnou gradací konferenciérů zapálen. Organizátoři se oblékli do čarodějnických kostýmů a pořadem provázeli dva z nich předem připravenými dialogy. Samozřejmě jsme se nevyvarovali chyb, především v umístění a z toho plynoucího ozvučení fireshow, což bylo ale zapříčiněno větrem, který znemožnil její realizaci na původně zamýšleném místě valu stadionu.

Pro letošek byl zvolen jiný pořadatel. Proč ne? Vždyť noví lidé přinášejí zpravidla neotřelé nápady, které posouvají věci vpřed. Akci jsem navštívil od cca 18:30 do asi 20:00 hodin coby divák. A čeho jsem byl svědkem? Začnu positivně. Organizátoři se dobře vypořádali s poškozením mobilního pódia, které způsobil silný vítr. Také nabídka občerstvení se rozšířila např. o cukrovinky i teplé pokrmy. (Toto však vloni nemohla kulturní komise ovlivnit, neboť catering zastřešovali fotbalisté.) Na pódiu se představil zpěvák a kytarista David Dodo Doležal, jenž nabídl směsici známých rockových, popových, folkových i country písní. Poslouchat se dal, ale žádný velký zázrak to tedy nebyl. Parta sehraných chlapů, co spolu na kytary chodí hrát a zpívat k táboráku by to zvládla taky, o amatérské zábavové skupině nemluvě. Tento interpret způsobil mnoha rockovým fanouškům nepříjemné překvapení. Ti totiž očekávali produkci známého kytaristy, skladatele a zpěváka Miloše Dodo Doležala spojeného s proslulou kapelou Vitacit. Zklamání v jejich tvářích nešlo přehlédnout. V rámci jednoho bloku vystoupil i herec Jaroslav Sypal známý z filmové série Byl jednou jeden polda či snímku Jak ukrást Dagmaru. Jeho představení se ale setkalo pouze s vlažným diváckým zájmem a ohlasem. Je otázkou, zda pásmo jednodušších vtipů doplněné o zpěv na playback (pokud se mýlím, omlouvám se), je pro tento typ akce tím pravým ořechovým. Děti se dále mohly povozit na malém kolotoči či měly k dispozici velkou nafukovací skluzavku. Jde o atrakce, které se hodí všude, ale pálení čarodějnic nepřinášejí žádné tematické obohacení. Holá hranice vzplála, aniž by se kolem tohoto aktu odehrály nějaké estrádní prvky. Řečeno dnes toliko vzývanou politickou terminologií „Prostě to zapálíme.“ Večerem provázel moderátor Petr Dvořák – kvalitně, ale rovněž bez jakýchkoliv čarodějnických atributů. Poté, co jsem se od něj dozvěděl, že čas do ohňostroje vyplní pouze již zmíněný David Doležal další sérií písní, opustil jsem řady přítomných diváků, kterých mně přišlo oproti minulým letům v danou chvíli méně. Vzhledem k chabé propagaci se nebylo čemu divit. Mísily se ve mně pocity, zda je takto koncipované pálení čarodějnic hodno velikosti města Holic. Byla to zkrátka bezkrevná slabota. Ne, tohle se opravdu viděno mým úhlem pohledu nepovedlo. Stačí se zajet podívat do sousedních vesnic s jakými nápady a elánem tu „čarodky“ připravují. A ještě jedna otázka mě napadla: „Kolik to městskou kasu vlastně stálo?“

Ohňostroj byl podle očitých svědků standardně hezký a solidně navštívený, avšak domnívám se, že těžiště dramaturgie čarodějnického reje by mělo být jinde – v tematicky laděné pestré zábavě hlavně pro děti. A ta jaksi scházela.

Autor: Karel Král

Nový komentář

avatar
 
 
George
Návštěvník
George

Že by „Bayer režie “ ??? Dle Dvořáka moderátora a přihrávky SK, bych na to dal krk.
Moc pěkně jste to napsal pane Králi.

MOPO
Návštěvník
MOPO

Pane Král, ještě moc hezké hodnocení. Byl jsem zcela zklamán a nejvíce jsem litoval hezky malé čarodějnice a pěkné masky. Pro děti vůbec nic a komentátora jsem vůbec nevnímal. Občerstvení pěkný kšeft pro SK a dále raději nebudu komentovat!! Byl jsem prostě velice zklamán!

KHejnova
Návštěvník
KHejnova

Kajo,hezky receno
Souhlasim

wpDiscuz