HALA V (NE)SPRÁVNOU CHVÍLI?

5

Na nesmyslné hospodaření státu jsme si již zvykli. Během konjunktury zběsile utrácí, v krizi tupě škrtá. Nyní jsme však svědky zvláštní ekonomické logiky i na komunální holické úrovni. I přes značné výhrady v jiných oblastech jsem na vedení našeho města vždy oceňoval jeho střídmé a úsporné hospodaření s nízkou mírou zadlužení. Nyní se ale karta obrací. V současné době, kdy hospodářský cyklus vrcholí, ekonomika se přehřívá a ceny stavebních prací kulminují, se chystá největší investice za poslední roky a s tím ruku v ruce i rekordní dluh.

Zastupitelé na svém květnovém zasedání rozhodli o navýšení úvěru na nová sportoviště o 10 milionů Kč na 35 milionů Kč. Připomeňme si, že Holice dále čerpají úvěry na základní uměleckou školu (současný zůstatek cca 18 milionů Kč) a hasičské vozidlo (aktuální zůstatek asi 2,5 milionu Kč). Dále tu máme dlouhodobý závazek za EPC projekt, který podle závěrečného účtu činil ke konci minulého roku cca 11,9 milionů Kč. Fakt, že se nepočítá do ukazatele rozpočtové odpovědnosti na jeho povaze nic nemění.

Nejvýznamnější položku nové sportovní infrastruktury představuje hala, která má vyrůst v areálu stadionu vedle tenisových kurtů a domu dětí a mládeže. Pro úplnost dodejme, že se nejprve mělo jednat o plechový objekt pouze pro tréninkové účely, tehdy se hovořilo o ceně kolem 20 milionů Kč. Poté byl z mého pohledu správně zvolen plnohodnotný koncept se zázemím pro sportovce i diváky, na což se v rozpočtu pro letošní rok vyhradilo 37,5 milionu Kč. Nyní cena vyšplhala až na 60 milionů korun. Nezpochybňuji do budoucna potřebu dalšího krytého sportoviště tohoto druhu v Holicích, ale nastal ten správný čas začít právě nyní? Osobně se domnívám, že z ekonomického hlediska nikoliv!

Podle mého názoru by bylo rozumné se stavbou zhruba tři až čtyři roky počkat, protože na ni můžeme hned z několika důvodů ušetřit. Jednak na pořizovací ceně jako takové, protože, až boom opadne, stavební práce zlevní.

Dále mohou být nižší i úrokové náklady. Pravda, vyjednaná úroková sazba 1,68 % za 35-ti milionový úvěr bez ručení majetkem není špatná. Myslím si ale, že za ty 3 – 4 roky nemusí být o mnoho vyšší. Ano, Česká národní banka zvyšuje svou základní úrokovou sazbu, zřejmě se tak stane i v příštích měsících, ale neočekávám, že nikterak dramaticky. S příchodem hospodářské recese, které se v horizontu několika málo let nevyhneme, ale s velkou pravděpodobností úrokové sazby znovu klesnou. Splacení části současných dluhů přitom zvýší kredibilitu města a zlepší jeho vyjednávací pozici s bankou. V neposlední řadě lze tušit i redukci jistiny úvěru. Kromě již uvedené předpokládané nižší pořizovací ceny se nám také může podařit z přebytků rozpočtu města reálně ušetřit nějaké prostředky. Pokoušejme i o získání vhodného dotačního titulu, ačkoliv na ten bych nespoléhal, ale bral ho jako případný příjemný bonus. Významnější dotace na sportoviště se nám doposud vyhýbala, přičemž odhaduji, že objem peněz jdoucí na tyto účely bude do budoucna spíše klesat.

Podívejme se na otázku financování. Zde by údajně přibližně 13 milionů Kč mělo být pokryto z přebytku rozpočtu města, ovšem roku 2019! Počítalo by se tedy s fiktivními penězi, které město fakticky nemá a mít nemusí. Tento záměr bych tedy hodnotil jako přinejmenším neopatrný. Obce sice v současnosti hospodaří s přebytky, ale kdo ví, co nastane příští rok? Ve svých předpovědích na vývoj světového i českého hospodářství se přední ekonomičtí analytici liší a v životě není nouze o nepříjemná překvapení, obzvláště s přihlédnutím k nevypočitatelným politikům a extrémnímu počasí. Copak jsme už zapomněli na prognózu a realitu roku 2009? Co by se stalo, pokud by rozpočet města plánovaným přebytkem neskončil? A nebo až by se současná kalkulace budovy a jejího vybavení ukázala opět jako nedostatečná? Ano, buď by se musely Holice ještě více zadlužit, nebo by se škrtly investice plánované do jiných oblastí. To vše v situaci, kdy se logickým čerpáním fondu rozvoje města připravíme o část finančních reserv.

Nová sportovní hala v Holicích však mohla už stát. Stačilo jen, aby nejsilnější holická politická strana tento svůj požadavek, který měla před 4 lety ve volebním programu, hned v prvopočátku přednesla a prosadila v rámci pracovní skupiny, která připravovala návrh revitalizace městského stadionu. Ušetřili bychom čas i peníze za přepracování projektu a opětovné získání potřebných povolení. Realizace by přitom bývala proběhla v době, kdy ceny stavebních prací nebyly tak vysoké. Pokud by se bylo bývalo uvažovalo trošku koncepčně, mohli dnes politici stříhat pásku.

Očekávám, že se kolem článku strhne bouřlivá diskuse o tom, že další hala je fakt nutně potřeba teď hned. Snad k tomu její obhájci doloží i reálná fakta a nestranné analysy podporující jejich stanoviska, že by kluby ještě ty čtyři roky nezvládly fungovat ve skromnějších podmínkách s maximálním využitím současných sportovních kapacit. I z východních Čech známe příklad města, kde se stavba obdobného zařízení odložila, když se vysoutěžila reálná cena. Také u nás se s realizací základní umělecké školy čekalo, až ji nakonec uspíšily vnější okolnosti.

Za současného stavu věcí se osobně kloním pouze k méně nákladným investicím, tedy atletickým prvkům a rekonstrukci antukových hřišť naproti základní umělecké škole. Ruku v ruce s tím mohou pokračovat přípravné práce na stadionu kupř. na inženýrských sítích. Jsem ale smířen s tím, že se co nevidět kopne do země a inkriminovaný objekt v brzké době v Holicích vyroste. Z politického hlediska totiž jeho realizace jasnou logiku dává. Představuje totiž poslední šanci, jak ještě před komunálními volbami strhnout v positivním smyslu slova voličovu pozornost a presentovat se něčím velkým. Z viditelných věcí se vládnoucí strany doposud mohou „pyšnit“ pouze zbouráním bývalé šatlavy či přesunem sochy barikádníka ke hřbitovu ze „sokolského“ parku, což bylo zdůvodňováno jeho následnou revitalizací. Ta ovšem neproběhla. Zato vznikl další (za poslední roky přinejmenším pátý) návrh jejího řešení. Z dalších nerealizovaných projektů jmenujme kupř. studii parkování či museum cyklistiky a motocrossu. Zbudování nové stanice záchranné služby je v gesci Pardubického kraje. Strategické dokumenty o rozvoji Holic, které visí na internetových stránkách, se s realitou v řadě ohledů nepotkávají. Posílení rekonstrukce chodníků nebo nové byty pro sociálně slabé občany jsou sice věcmi nanejvýš žádoucími a chvályhodnými, leč ohromující předvolební efekt jaksi nemají. Sportovci přitom představují nikoliv nevýznamnou voličskou skupinu.

Nezbývá než doufat, že realizace nové sportovní haly město na řadu let neochromí a neumrtví investice do jiných oblastí. Snad se ruku v ruce s touto budovou zvedne i úroveň a konkurenceschopnost jednotlivých sportů provozovaných v Holicích, aby se alespoň trochu přiblížily basketbalu, který vychovává ligové hráče a reprezentanty. Současně věřme, že tato nová nemovitost bude obsazena celoročně a že část nově vzniklých kapacit sportovišť bude moci využívat široká, v oddílech neregistrovaná veřejnost. Zkrátka ten, kdo si bude chtít jít s přáteli jen tak „zakopat“ nebo „zapinkat“. Zároveň je férové si přiznat, že pokud nechceme ohrozit finanční stabilitu města, odsouvají se tímto krokem na řadu let realistické úvahy o sportovištích, která si občané přejí nejvíce a která někteří politici vždy před volbami slibovali, tedy o plaveckém bazénu, případně umělé ledové ploše.

A to nemluvím o tom, že jsou i jiné sféry než sport, které by si zasluhovaly pozornost…

Karel Král

Text vyjadřuje soukromý pohled autora.

Nový komentář

avatar
 
 
Petr Novák
Návštěvník
Petr Novák

Jo takhle, už je po volbách, všechny krom PRO Holice jste pomluvili, tak už není důvod na recenzi komentářů.
A jaký to byl velky ODSak ten Tomáš Kopecký, ale tam o něm věděli jaky je, tak musel jinam, do PRO Holice.

Petr Novák
Návštěvník
Petr Novák

Text

Petr
Návštěvník
Petr

Jo tak Tomášek Kopeček nepustí žádný jiný než oslavny komentář. Tomu se říká objektivní a nezávislé informace. Třikrát bravo.

Petr
Návštěvník
Petr

Jo tak Tomášek Kopeček nepustí žádný jiný než oslavny komentář. Tomu de říká objektivní a nezávislé informace. Třikrát bravo.

George
Návštěvník
George

Pan Bajer potřebuje pomník a do parlamentu ?

wpDiscuz