PARÁDNÍ PODÍVANÁ

0

V sobotu 15. září 2018 se v městečku Pacově konalo Mezinárodní mistrovství Evropy v motokrosu ve třídách veterán clasicc.
Z patnácti evropských států a hostů z Kanady a Spojených států dorazilo na trať s názvem „pacovský propad“ vysoký počet startujících, kteří se zařadili do těchto jednotlivých kategorii: jezdci 30+, 50+, 60+, 66+ a 72+. Našim, jako pořádajícím bylo umožněno v jednotlivých kategoriích sestavit dvě družstva. A tak v kategorii 30+ se v našem prvním družstvu představil kromě dalších jezdců trojnásobný veteránský mistr světa v klasickém motokrosu Martin Žerava, v kategorii 50+ bývalý vynikající reprezentant Miroslav Kučírek, nad 60+ člen holického autoklubu Vítězslav Branda nad 66+ nestárnoucí a jako vždy skvěle jezdící Jiří Stodůlka. V poslední kategorii měl náš nejstarší jezdec v kolonce rok narození letopočet 1937!

V parkovišti závodních strojů byly k vidění značky z dávné historie motokrosu BSA, Maico, Husqvarna, Jawa, Esso, ČZ, Bultaco. Když zmiňuji značky motocyklů, tak musím samozřejmě zmínit i jména slavných pilotů těchto značek. Parkovištěm brouzdali manželé Halmovi, v roce 1974 Mirek Halm mával 42 000 divákům při vítězství ve Velké ceně ČSSR v motokrosu v Holicích. V družné debatě byli viděni Jaroslav Falta, Antonín Baborovský (vítěz Velké ceny ČSSR v Holicích v roce 1977), Zdeněk Velký a Jiří Churavý. Umění vrstevníků sledoval Miloslav Souček, Vladimír Dubšík, Jaroslav Homola, František Zelenka starší. Milan Zitko, vynikající mechanik, připravoval stroj pro Honzu Vetešníka, který jezdil v Dukle Praha, a který za minulého režimu emigroval do Kanady. Třešničkou na dortu pak bylo pozvání velkého soupeře našich jezdců ze sedmdesátých let, tehdejšího reprezentanta Sovětského svazu, Vladimíra Kavinova.

Samotné závody byly skutečnou oslavu motokrosu! Vždyť každý současný pořadatel mistrovství světa by měl radost vidět za startovacím zařízením kolem padesáti jezdců! Diváci fandili jako za starých časů, když naši motokrosaři byli po startu na předních pozicích a až do konce závodů bojovali o stupně nejvyšší. Po slavnostním nástupu všech aktérů se rozjel kolotoč rozjížděk, který přinesl velký úspěch našich barev. V kategorii 30+ neměli naši borci konkurenci a obzvláště ve druhé jízdě zářili, když dojeli v pořadí 1. M. Žerava, 2. R. Toman, 3. D. Říha. Zde o to více těší, že členy vítězné ekipy byli holičtí jezdci z našeho autoklubu David Říha, kterému kryl záda Jaroslav Kořínek. V 50+ ukázal všem své jezdecké umění bývalý reprezentant a člen Dukly Praha Mirek Kučírek, který jednu jízdu vyhrál a ve druhé po jezdecké chybě bral stříbro. Bohužel toto mužstvo potkala nemilá věc v podobě těžkého pádu Karla Mitvalského hned zkraje první rundy. Jeho body chyběly a tak naši brali nepopulární bramborovou medaili. V 60+ i díky skvělému počinu „našeho“ Slávka Brandy cinkla stříbrná medaile. No a v dalších dvou kategoriích jsme opět triumfovali!!! Velkou lahodou pro oči zde byla jízda všech našich seniorů, zejména pak snad nestárnoucího mistra řiditek Jiřího Stodůlky.
Závěrem bychom chtěli touto cestou poděkovat holickým jezdcům za jejich vzornou a příkladnou reprezentaci našeho autoklubu.