MMČR NA LEDOVÉ PLOCHÉ DRÁZE V HOLICÍCH 2. ÚNORA

0

V letošním kalendáři závodů se již tradičně objevilo jako jméno jednoho z pořadatelů i náš AUTOMOTOKLUB Holice.

Na 20. ledna byl naplánován na rybníku Hluboký, ležícím v areálu autokempu, závod Mistrovství republiky na ledové ploché dráze v družstvech. Jelikož si počasí v posledních několika letech vybírá v zimních měsících nevyzpytatelné „nálady“ a vůbec našim ledařům nepřeje, tak i letos se v tomto termínu naplánovaný závod nekonal. O to začal být příjemnější výhled na začátek února, který sliboval mrazivé počasí a také optimistický výhled na uspořádání závodů na ledové ploché dráze. S přihlédnutím, aby na tomto podniku byli přítomni hlavně čeští reprezentanti (v únoru se většinou zúčastní závodů v Rusku), byl stanoven nový termín závodů. A to na 3. února a ne jako závod družstev, ale jako Mezinárodní mistrovství České republiky na ledové ploché dráze jednotlivců.

A tak týden před stanoveným termínem byl na rybníku Hluboký již připraven čtyřsetmetrový ovál, což se pak v kontextu s dalším vývojem počasí, ukázalo jako klíčovým rozhodnutím. Jak je totiž v poslední době zvykem, předpověď počasí se začala měnit. A samozřejmě v neprospěch pořadatelů. A tak nebylo překvapením, že ve středu se pořadatelé závodu v Kopřivnici omluvili, že nejsou schopni připravit led na sobotní závody. A tak po domluvě s vedením závodu bylo rozhodnuto, že v Holicích se pojede již v sobotu.

Výhled počasí nebyl vůbec optimistický a pro pořadatele nastaly krušné hodiny. Stihnou se závody nebo je ukončí teplé počasí? Ze středy na čtvrtek byla nastříkána ještě jedna vrstva ledu, neboť mělo mrznout, ale na páteční noc už byla předpověď krajně nepříznivá, mělo být až +6 stupňů!!! Nicméně po páteční přípravě bylo vše nachystáno. Pořadatelé určitě neměli dobré spaní, předpověď nelhala a sobotní ráno bylo opravdu teplotně nadprůměrné. Ale po desáté hodině začali přijíždět aktéři závodů, delegovaní činovníci a vše nasvědčovalo, že závody budou!

Do areálu kempu dorazilo celkem 12 plochodrážníků, z toho jeden zahraniční a to Rob Irving z Velké Británie. Bohužel závodů se z důvodů zranění a rekonvalescence nemohli zúčastnit nejlepší naši jezdci bratři Klatovští a Lukáš Hutla. A tak bylo nutno hledat favority mezi Lukášem Volejníkem z Osečné, Andrejem Divišem z Nepomuku, Janem Klauzem z Prahy a Jiřím Wildtem taktéž z Prahy. Předsedou JURY byl Petr Moravec, rozhodčím závodu Mgr. Lenka Felix, ředitelem závodu Jan Janů a technickým komisařem Martin Kocek, známý jako startmaršál z pardubické Zlaté přilby. Samotný závod byl vypsán na 15 rozjížděk plus finálová jízda, vítěz bral 3 body, druhý 2 body, třetí 1 bod a čtvrtý bez bodového zisku. Po třech rozjížďkách byla naplánována krátká přestávka s úpravou ledu.

Kolem tisícovky diváků vidělo opravdu kvalitní boje těchto odvážlivců s ostrými hřeby na pneumatikách motocyklů. I přes nepřízeň počasí se pořadatelům podařilo připravit trať opravdu kvalitně a tak po takřka dvou hodinách byla na programu finálová jízda, která měla určit vítěze prvního (a dle mého názoru i celkového vítěze) závodu Mistrovství republiky. Ve třetím kole došlo ke kolizi dvou jezdců a na druhém a třetím místě, jízda byla zastavena a vzhledem ke značně rozbitému povrchu dráhy, nebyla již opakována. A tak o vítězi rozhodla vzájemná jízda mezi Andrejem Divišem a Lukášem Volejníkem, v níž prvně jmenovaný zvítězil. Takže konečné pořadí prvního závodu Mezinárodního Mistrovství České republiky na ledové ploché dráze: 1. Andrej Diviš z Nepomuku, 2. Lukáš Volejník z Osečné, 3. Jan Klauz z Prahy.

Závěrem velký dík závodníkům za jejich výkony, činovníkům za jejich rozhodování, divákům za jejich účast, městu Holice za jeho podporu a pořadatelům za perfektní přípravu závodů. Opravdu málo lidí věřilo, že se závod podaří připravit, proto jim přísluší tato zasloužená a velká chvála.

autor: Ivan Mikan

Nový komentář

avatar
 
 
wpDiscuz